QA/Platform/Graphics/Inventory: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
(→PCs) |
(→Phones) |
||
| Line 242: | Line 242: | ||
= Phones = | = Phones = | ||
{| class="wikitable sortable" style="width:100%" | {| class="wikitable sortable collapsible collapsed" style="width:100%" | ||
! style="width: | ! colspan="4" | ARM v6 | ||
! style="width: | |- | ||
! style="width:40%" | Device | |||
! style="width:15%" | GPU | |||
! style="width:20%" | Platform | |||
! style="width:25%" | Points of Contact | |||
|- | |||
| [http://www.gsmarena.com/lg_optimus_slider-4286.php LG Optimus Slider] | |||
| ''unknown'' | |||
| Android 2.3 | |||
| [mailto:ahughes@mozilla.com Anthony Hughes] (Vancouver) | |||
|- | |||
| [http://www.gsmarena.com/samsung_gravity_smart-3969.php Samsung Gravity Smart] | |||
| ''unknown'' | |||
| Android 2.3 | |||
| [mailto:kgupta@mozilla.com Kartikaya Gupta] (Toronto) | |||
|- | |||
| [http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_fit_s5670-3726.php Samsung Galaxy Fit] | |||
| Adreno 200 | |||
| Android 2.3 | |||
| [mailto:msreckovic@mozilla.com Milan Sreckovic] (Toronto) | |||
|} | |||
{| class="wikitable sortable collapsible collapsed" style="width:100%" | |||
! colspan="4" | ARM v7 | |||
|- | |||
! style="width:40%" | Device | |||
! style="width:15%" | GPU | ! style="width:15%" | GPU | ||
! style="width:20%" | Platform | ! style="width:20%" | Platform | ||
| Line 250: | Line 275: | ||
|- | |- | ||
| [http://www.gsmarena.com/alcatel_one_touch_fire-5319.php Alcatel OneTouch Fire] | | [http://www.gsmarena.com/alcatel_one_touch_fire-5319.php Alcatel OneTouch Fire] | ||
| Adreno 200 | | Adreno 200 | ||
| Firefox OS | | Firefox OS | ||
| Line 256: | Line 280: | ||
|- | |- | ||
| [https://developer.mozilla.org/en-US/Firefox_OS/Phone_guide/Flame#Device_specifications Flame] | | [https://developer.mozilla.org/en-US/Firefox_OS/Phone_guide/Flame#Device_specifications Flame] | ||
| ''unknown'' | | ''unknown'' | ||
| Firefox OS | | Firefox OS | ||
| Line 262: | Line 285: | ||
|- | |- | ||
| [https://en.wikipedia.org/wiki/GeeksPhone_Peak Geeksphone Peak] | | [https://en.wikipedia.org/wiki/GeeksPhone_Peak Geeksphone Peak] | ||
| ''unknown'' | | ''unknown'' | ||
| Firefox OS | | Firefox OS | ||
| Line 268: | Line 290: | ||
|- | |- | ||
| [http://www.gsmarena.com/htc_desire_hd-3468.php HTC Desire HD] | | [http://www.gsmarena.com/htc_desire_hd-3468.php HTC Desire HD] | ||
| Adreno 205 | | Adreno 205 | ||
| Android 2.3 | | Android 2.3 | ||
| Line 274: | Line 295: | ||
|- | |- | ||
| [http://www.gsmarena.com/htc_desire_s-3776.php HTC Desire S] | | [http://www.gsmarena.com/htc_desire_s-3776.php HTC Desire S] | ||
| Adreno 205 | | Adreno 205 | ||
| Android 2.3, 4.0 | | Android 2.3, 4.0 | ||
| Line 280: | Line 300: | ||
|- | |- | ||
| [http://www.gsmarena.com/htc_google_nexus_one-3069.php HTC Google Nexus One] | | [http://www.gsmarena.com/htc_google_nexus_one-3069.php HTC Google Nexus One] | ||
| Adreno 200 | | Adreno 200 | ||
| Android 2.3 | | Android 2.3 | ||
| Line 286: | Line 305: | ||
|- | |- | ||
| [http://www.gsmarena.com/htc_one_s-4574.php HTC One S] | | [http://www.gsmarena.com/htc_one_s-4574.php HTC One S] | ||
| Adreno 225 | | Adreno 225 | ||
| Android 4.0 - 4.1 | | Android 4.0 - 4.1 | ||
| Line 292: | Line 310: | ||
|- | |- | ||
| [http://www.gsmarena.com/huawei_ascend_y300-5386.php Huawei Ascend Y300] | | [http://www.gsmarena.com/huawei_ascend_y300-5386.php Huawei Ascend Y300] | ||
| Adreno 203 | | Adreno 203 | ||
| Firefox OS | | Firefox OS | ||
| Line 298: | Line 315: | ||
|- | |- | ||
| [http://www.gsmarena.com/lg_g2-5543.php LG G2] (Verizon edition) | | [http://www.gsmarena.com/lg_g2-5543.php LG G2] (Verizon edition) | ||
| Adreno 330 | | Adreno 330 | ||
| Android 4.2 - 5.0 | | Android 4.2 - 5.0 | ||
| Line 304: | Line 320: | ||
|- | |- | ||
| [http://www.gsmarena.com/lg_nexus_4_e960-5048.php LG Google Nexus 4] | | [http://www.gsmarena.com/lg_nexus_4_e960-5048.php LG Google Nexus 4] | ||
| Adreno 320 | | Adreno 320 | ||
| Android 4.2 - 5.1, Firefox OS | | Android 4.2 - 5.1, Firefox OS | ||
| Line 310: | Line 325: | ||
|- | |- | ||
| [http://www.gsmarena.com/lg_nexus_5-5705.php LG Google Nexus 5] | | [http://www.gsmarena.com/lg_nexus_5-5705.php LG Google Nexus 5] | ||
| Adreno 330 | | Adreno 330 | ||
| Android 5.0 - 5.1 | | Android 5.0 - 5.1 | ||
| Line 316: | Line 330: | ||
|- | |- | ||
| [http://www.gsmarena.com/lg_optimus_2x-3598.php LG Optimus 2X] | | [http://www.gsmarena.com/lg_optimus_2x-3598.php LG Optimus 2X] | ||
| ULP GeForce | | ULP GeForce | ||
| Android 2.3 - 4.0 | | Android 2.3 - 4.0 | ||
| [mailto:bgirard@mozilla.com Benoit Girard] (Toronto) | | [mailto:bgirard@mozilla.com Benoit Girard] (Toronto) | ||
|- | |- | ||
| [http://www.gsmarena.com/motorola_nexus_6-6604.php Motorola Google Nexus 6] | | [http://www.gsmarena.com/motorola_nexus_6-6604.php Motorola Google Nexus 6] | ||
| Adreno 240 | | Adreno 240 | ||
| Android 5.1 | | Android 5.1 | ||
| Line 340: | Line 340: | ||
|- | |- | ||
| [http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_551-3515.php Samsung Galaxy GT-I5510M] | | [http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_551-3515.php Samsung Galaxy GT-I5510M] | ||
| Adreno 200 | | Adreno 200 | ||
| Android 2.2 | | Android 2.2 | ||
| [mailto:bballo@mozilla.com Botond Ballo] (Toronto) | | [mailto:bballo@mozilla.com Botond Ballo] (Toronto) | ||
|- | |- | ||
| [http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_nexus_i9250-4219.php Samsung Galaxy Nexus] | | [http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_nexus_i9250-4219.php Samsung Galaxy Nexus] | ||
| PowerVR SGX540 | | PowerVR SGX540 | ||
| Android 4.2 | | Android 4.2 | ||
| [mailto:kgupta@mozilla.com Kartikaya Gupta] (Toronto) | | [mailto:kgupta@mozilla.com Kartikaya Gupta] (Toronto) | ||
|- | |- | ||
| [http://www.gsmarena.com/samsung_i9100_galaxy_s_ii-3621.php Samsung Galaxy S II] | | [http://www.gsmarena.com/samsung_i9100_galaxy_s_ii-3621.php Samsung Galaxy S II] | ||
| Mali-400 | | Mali-400 | ||
| Android 4.1 | | Android 4.1 | ||
| Line 376: | Line 355: | ||
|- | |- | ||
| [http://www.gsmarena.com/samsung_i9300_galaxy_s_iii-4238.php Samsung Galaxy S III] | | [http://www.gsmarena.com/samsung_i9300_galaxy_s_iii-4238.php Samsung Galaxy S III] | ||
| Mali-400MP4 | | Mali-400MP4 | ||
| Android 4.0 - 4.3 | | Android 4.0 - 4.3 | ||
| Line 382: | Line 360: | ||
|- | |- | ||
| [http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s5-6033.php Samsung Galaxy S5] | | [http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s5-6033.php Samsung Galaxy S5] | ||
| Adreno 330 | | Adreno 330 | ||
| Android 4.4 - 5.0 | | Android 4.4 - 5.0 | ||
| Line 388: | Line 365: | ||
|- | |- | ||
| [http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s6-6849.php Samsung Galaxy S6] | | [http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s6-6849.php Samsung Galaxy S6] | ||
| Mali-T760MP8 | | Mali-T760MP8 | ||
| Android 5.0 - 5.1 | | Android 5.0 - 5.1 | ||
| Line 394: | Line 370: | ||
|- | |- | ||
| [http://www.gsmarena.com/samsung_google_nexus_s-3620.php Samsung Google Nexus S] | | [http://www.gsmarena.com/samsung_google_nexus_s-3620.php Samsung Google Nexus S] | ||
| PowerVR SGX540 | | PowerVR SGX540 | ||
| Android 2.3 - 5.1, Firefox OS | | Android 2.3 - 5.1, Firefox OS | ||
| Line 400: | Line 375: | ||
|- | |- | ||
| [http://pdadb.net/index.php?m=specs&id=2776&c=sony_ericsson_xperia_play_r800__r800i_se_zeus Sony Xperia Play r800i] | | [http://pdadb.net/index.php?m=specs&id=2776&c=sony_ericsson_xperia_play_r800__r800i_se_zeus Sony Xperia Play r800i] | ||
| ''unknown'' | | ''unknown'' | ||
| Android 2.3 | | Android 2.3 | ||
| Line 406: | Line 380: | ||
|- | |- | ||
| [http://www.gsmarena.com/sony_xperia_z3-6539.php Sony Xperia Z3] | | [http://www.gsmarena.com/sony_xperia_z3-6539.php Sony Xperia Z3] | ||
| Adreno 330 | | Adreno 330 | ||
| Android 4.4 - 5.1 | | Android 4.4 - 5.1 | ||
| Line 412: | Line 385: | ||
|- | |- | ||
| [http://www.sonymobile.com/gb/products/phones/xperia-z3-compact/specifications/ Sony Xperia Z3C] | | [http://www.sonymobile.com/gb/products/phones/xperia-z3-compact/specifications/ Sony Xperia Z3C] | ||
| Adreno 330 | | Adreno 330 | ||
| Android 5.1, Firefox OS | | Android 5.1, Firefox OS | ||
| Line 418: | Line 390: | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
{| class="wikitable sortable collapsible collapsed" style="width:100%" | |||
! colspan="4" | x86 | |||
|- | |||
! style="width:40%" | Device | |||
! style="width:15%" | GPU | |||
! style="width:20%" | Platform | |||
! style="width:25%" | Points of Contact | |||
|- | |||
| [http://www.gsmarena.com/motorola_razr_i_xt890-4998.php Motorola Razer XT890] | |||
| PowerVR SGX540 | |||
| Android 4.0 | |||
| [mailto:bballo@mozilla.com Botond Ballo] (Toronto) | |||
|- | |||
|} | |||
{| class="wikitable sortable collapsible collapsed" style="width:100%" | |||
! colspan="4" | Unknown | |||
|- | |||
! style="width:40%" | Device | |||
! style="width:15%" | GPU | |||
! style="width:20%" | Platform | |||
! style="width:25%" | Points of Contact | |||
|- | |||
| Samsung Galaxy Ace | |||
| ''unknown'' | |||
| ''unknown'' | |||
| [mailto:nsilva@mozilla.com Nicolas Silva] (Paris) | |||
= Tablets = | = Tablets = | ||
Revision as of 22:57, 11 September 2015
PCs
AMD
| R100 Series | ||||
|---|---|---|---|---|
| Device | ID | Chipset | System | Points of Contact |
| R200 Series | ||||
|---|---|---|---|---|
| Device | ID | Chipset | System | Points of Contact |
| R300 Series | ||||
|---|---|---|---|---|
| Device | ID | Chipset | System | Points of Contact |
| R400 Series | ||||
|---|---|---|---|---|
| Device | ID | Chipset | System | Points of Contact |
| R500 Series | ||||
|---|---|---|---|---|
| Device | ID | Chipset | System | Points of Contact |
| AMD Radeon X1600 | unknown | RV530 | n/a - loose card | Toronto |
| R600 Series | ||||
|---|---|---|---|---|
| Device | ID | Chipset | System | Points of Contact |
| AMD Radeon HD 3650 | unknown | RV635 | Lenovo Thinkpad T500 | Toronto |
| R700 Series | ||||
|---|---|---|---|---|
| Device | ID | Chipset | System | Points of Contact |
| Evergreen Series (TerraScale 2 - VLIW5 - UVD2) | ||||
|---|---|---|---|---|
| Device | ID | Chipset | System | Points of Contact |
| AMD Radeon HD 5670 | 0x68d8 | RV830 (Redwood XT) | Dell Precision T3500 | Toronto |
| AMD Radeon HD 5770 | unknown | RV840 (Juniper) | n/a - loose card | Toronto |
| AMD Mobility™ Radeon® HD 5870 | 0x68a0 | RV840 (Juniper) | Asus G73JH (Spaceship) | Toronto |
| Northern Islands Series (TerraScale 2 - VLIW5 - UVD3) | ||||
|---|---|---|---|---|
| Device | ID | Chipset | System | Points of Contact |
| AMD Radeon HD 6250 | 0x9804 | Wrestler/Palm | Lenovo Thinkpad G575 | Toronto |
| AMD Radeon HD 6290 | unknown | Wrestler | Acer Aspire One 725-0826 | Anthony Hughes (Vancouver) |
| AMD Radeon HD 6450 | unknown | Caicos | Bulldozer | Benoit Girard (Toronto) |
| AMD Radeon HD 6450 | unknown | Caicos | n/a - loose card | Anthony Hughes (Vancouver) |
| Cayman (TerraScale3 - VLIW4) | ||||
|---|---|---|---|---|
| Device | ID | Chipset | System | Points of Contact |
| Richland | ||||
|---|---|---|---|---|
| Device | ID | Chipset | System | Points of Contact |
| Solar System | ||||
|---|---|---|---|---|
| Device | ID | Chipset | System | Points of Contact |
| AMD Radeon HD 8570M | 0x0166 | GCN 1.0 (Oland) | Lenovo Thinkpad G500 | Toronto |
| Southern Islands (GCN 1.0 - UVD4) | ||||
|---|---|---|---|---|
| Device | ID | Chipset | System | Points of Contact |
| AMD Radeon R7 240 | unknown | GCN 1.0 (Oland Pro) | Dell Precision T1600 | Toronto |
| Sea Islands (GCN 1.1) | ||||
|---|---|---|---|---|
| Device | ID | Chipset | System | Points of Contact |
| AMD Radeon R7 260X | unknown | Bonaire XTX | n/a - loose card | Toronto |
| Volcanic Islands (GCN 1.2 - UVD5) | ||||
|---|---|---|---|---|
| Device | ID | Chipset | System | Points of Contact |
| AMD Radeon R9 285 | 0x6939 | Tonga | n/a - loose card | Toronto |
Phones
| ARM v6 | |||
|---|---|---|---|
| Device | GPU | Platform | Points of Contact |
| LG Optimus Slider | unknown | Android 2.3 | Anthony Hughes (Vancouver) |
| Samsung Gravity Smart | unknown | Android 2.3 | Kartikaya Gupta (Toronto) |
| Samsung Galaxy Fit | Adreno 200 | Android 2.3 | Milan Sreckovic (Toronto) |
| ARM v7 | |||
|---|---|---|---|
| Device | GPU | Platform | Points of Contact |
| Alcatel OneTouch Fire | Adreno 200 | Firefox OS | Kartikaya Gupta (Toronto) |
| Flame | unknown | Firefox OS | Kartikaya Gupta (Toronto) Anthony Hughes (Vancouver) |
| Geeksphone Peak | unknown | Firefox OS | Kartikaya Gupta (Toronto) |
| HTC Desire HD | Adreno 205 | Android 2.3 | Benoit Girard (Toronto) |
| HTC Desire S | Adreno 205 | Android 2.3, 4.0 | Anthony Hughes (Vancouver) |
| HTC Google Nexus One | Adreno 200 | Android 2.3 | Benoit Girard (Toronto) Jamie Nicol (London) |
| HTC One S | Adreno 225 | Android 4.0 - 4.1 | Benoit Girard (Toronto) |
| Huawei Ascend Y300 | Adreno 203 | Firefox OS | Botond Ballo (Toronto) |
| LG G2 (Verizon edition) | Adreno 330 | Android 4.2 - 5.0 | Anthony Hughes (Vancouver) |
| LG Google Nexus 4 | Adreno 320 | Android 4.2 - 5.1, Firefox OS | Mason Chang (Santa Monica) Benoit Girard (Toronto) Dan Glastonbury (Brisbane) Kartikaya Gupta (Toronto) Anthony Hughes (Vancouver) |
| LG Google Nexus 5 | Adreno 330 | Android 5.0 - 5.1 | Anthony Hughes (Vancouver) Jamie Nicol (London) Nicolas Silva (Paris) |
| LG Optimus 2X | ULP GeForce | Android 2.3 - 4.0 | Benoit Girard (Toronto) |
| Motorola Google Nexus 6 | Adreno 240 | Android 5.1 | Anthony Hughes (Vancouver) |
| Samsung Galaxy GT-I5510M | Adreno 200 | Android 2.2 | Botond Ballo (Toronto) |
| Samsung Galaxy Nexus | PowerVR SGX540 | Android 4.2 | Kartikaya Gupta (Toronto) |
| Samsung Galaxy S II | Mali-400 | Android 4.1 | Jamie Nicol (London) Timothy Nikkel (Winnipeg) Nicolas Silva (Paris) |
| Samsung Galaxy S III | Mali-400MP4 | Android 4.0 - 4.3 | Nicolas Silva (Paris) |
| Samsung Galaxy S5 | Adreno 330 | Android 4.4 - 5.0 | Timothy Nikkel (Winnipeg) |
| Samsung Galaxy S6 | Mali-T760MP8 | Android 5.0 - 5.1 | Anthony Hughes (Vancouver) |
| Samsung Google Nexus S | PowerVR SGX540 | Android 2.3 - 5.1, Firefox OS | Jeff Gilbert (Mountain View) Anthony Hughes (Vancouver) |
| Sony Xperia Play r800i | unknown | Android 2.3 | Milan Sreckovic (Toronto) |
| Sony Xperia Z3 | Adreno 330 | Android 4.4 - 5.1 | Anthony Hughes (Vancouver) |
| Sony Xperia Z3C | Adreno 330 | Android 5.1, Firefox OS | Kartikaya Gupta (Toronto) Anthony Hughes (Vancouver) |
| x86 | |||
|---|---|---|---|
| Device | GPU | Platform | Points of Contact |
| Motorola Razer XT890 | PowerVR SGX540 | Android 4.0 | Botond Ballo (Toronto) |
| Unknown | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Device | GPU | Platform | Points of Contact | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Samsung Galaxy Ace | unknown | unknown | Nicolas Silva (Paris)
Tablets
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||