Security/Guidelines/Key Management: Difference between revisions

Jump to navigation Jump to search
Line 50: Line 50:
|-
|-
| Asymmetric keys || ECDSA 224 or 256 bits
| Asymmetric keys || ECDSA 224 or 256 bits
|-
| Symmetric encryption || AES 128 bits
|-
|-
| Hash || SHA-256
| Hash || SHA-256
Confirmed users
529

edits

Navigation menu