Sandbox/OS X Rule Set: Difference between revisions

Jump to navigation Jump to search
Clean up
(Added more read access paths)
(Clean up)
Line 738: Line 738:
| 2 || R || yes || <HOME DIR>/Library
| 2 || R || yes || <HOME DIR>/Library
|-
|-
| 1 || W || yes || <CURRENT PROFILE>
| 1 || W || yes || <PROFILE DIR>
|-
|-
| 1 || W || yes || <CURRENT PROFILE>/extensions
| 2 || R || yes || <PROFILE DIR>
|-
|-
| 1 || W || yes || <CURRENT PROFILE>/weave
| 3 || R || yes || <PROFILE DIR>/extensions
|-
|-
| 2 || R || yes || <CURRENT PROFILE>
| 3 || R || yes || <PROFILE DIR>/weave
|-
|-
| 3 || R || yes || <CURRENT PROFILE>/extensions
| 99 || read metadata || no || /etc
|-
|-
| 3 || R || yes || <CURRENT PROFILE>/weave
| 99  || read metadata || no || /tmp
|-
|-
| 99 - TBD || read metadata || no || /etc
| 99 || read metadata || no || /var
|-
|-
| 99 - TBD || read metadata || no || /tmp
| 99 || read metadata || no || /private/etc/localtime
|-
|-
| 99 - TBD || read metadata || no || /var
| 99 || read metadata || no || *
|-
|-
| 99 - TBD || read metadata || no || /private/etc/localtime
| 99 || read metadata || no || /home
|-
|-
| 99 - TBD || read metadata || no || *
| 99 || read metadata || no || /net
|-
|-
| 99 - TBD || read metadata || no || /home
| 99 || read metadata || no || /private/var/folders/...
|-
|-
| 99 - TBD || read metadata || no || /net
| 99 || read metadata || no || <HOME DIR>/Library
|-
|-
| 99 - TBD || read metadata || no || /private/var/folders/...
| 99 || read || no || /dev/autofs_nowait
|-
|-
| 99 - TBD || read metadata || no || <HOME DIR>/Library
| 99 || read || no || /dev/random
|-
|-
| 99 - TBD || read || no || /dev/autofs_nowait
| 99 || read || no || /dev/urandom
|-
|-
| 99 - TBD || read || no || /dev/random
| 99 || read || no || /
|-
|-
| 99 - TBD || read || no || /dev/urandom
| 99 || read || no || /private/tmp
|-
|-
| 99 - TBD || read || no || /
| 99 || read || no || /private/var/tmp
|-
|-
| 99 - TBD || read || no || /private/tmp
| 99 || read || no || <HOME DIR>/.CFUserTextEncoding
|-
|-
| 99 - TBD || read || no || /private/var/tmp
| 99 || read || no || <HOME DIR>/Library/Preferences/com.apple.DownloadAssessment.plist
|-
|-
| 99 - TBD || read || no || <HOME DIR>/.CFUserTextEncoding
| 99 || read || no || <HOME DIR>/Library/Preferences/.../...plist
|-
| 99 - TBD || read || no || <HOME DIR>/Library/Preferences/com.apple.DownloadAssessment.plist
|-
| 99 - TBD || read || no || <HOME DIR>/Library/Preferences/.../...plist


|}
|}
202

edits

Navigation menu