Confirmed users
529
edits
| Line 661: | Line 661: | ||
! scope="col" | GnuTLS | ! scope="col" | GnuTLS | ||
! scope="col" | NSS | ! scope="col" | NSS | ||
|- | |||
! scope=row | hexval1, | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
! scope=row | hexval2, | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
! scope=row | IANA,IANA | |||
| IANA | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
! scope=row | name,name | |||
| name | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
! scope=row | 0x00,0x00 | ! scope=row | 0x00,0x00 | ||
| Line 670: | Line 694: | ||
! scope=row | 0x00,0x01 | ! scope=row | 0x00,0x01 | ||
| TLS_RSA_WITH_NULL_MD5 | | TLS_RSA_WITH_NULL_MD5 | ||
| | | NULL-MD5 | ||
| TLS_RSA_NULL_MD5 | | TLS_RSA_NULL_MD5 | ||
| SSL_RSA_WITH_NULL_MD5 | | SSL_RSA_WITH_NULL_MD5 | ||
| Line 676: | Line 700: | ||
! scope=row | 0x00,0x02 | ! scope=row | 0x00,0x02 | ||
| TLS_RSA_WITH_NULL_SHA | | TLS_RSA_WITH_NULL_SHA | ||
| | | NULL-SHA | ||
| TLS_RSA_NULL_SHA1 | | TLS_RSA_NULL_SHA1 | ||
| SSL_RSA_WITH_NULL_SHA | | SSL_RSA_WITH_NULL_SHA | ||
| Line 802: | Line 826: | ||
! scope=row | 0x00,0x17 | ! scope=row | 0x00,0x17 | ||
| TLS_DH_anon_EXPORT_WITH_RC4_40_MD5 | | TLS_DH_anon_EXPORT_WITH_RC4_40_MD5 | ||
| | | EXP-ADH-RC4-MD5 | ||
| | | | ||
| SSL_DH_ANON_EXPORT_WITH_RC4_40_MD5 | | SSL_DH_ANON_EXPORT_WITH_RC4_40_MD5 | ||
| Line 808: | Line 832: | ||
! scope=row | 0x00,0x18 | ! scope=row | 0x00,0x18 | ||
| TLS_DH_anon_WITH_RC4_128_MD5 | | TLS_DH_anon_WITH_RC4_128_MD5 | ||
| | | ADH-RC4-MD5 | ||
| TLS_DH_ANON_ARCFOUR_MD5 | | TLS_DH_ANON_ARCFOUR_MD5 | ||
| SSL_DH_ANON_WITH_RC4_128_MD5 | | SSL_DH_ANON_WITH_RC4_128_MD5 | ||
| Line 814: | Line 838: | ||
! scope=row | 0x00,0x19 | ! scope=row | 0x00,0x19 | ||
| TLS_DH_anon_EXPORT_WITH_DES40_CBC_SHA | | TLS_DH_anon_EXPORT_WITH_DES40_CBC_SHA | ||
| | | EXP-ADH-DES-CBC-SHA | ||
| | | | ||
| SSL_DH_ANON_EXPORT_WITH_DES40_CBC_SHA | | SSL_DH_ANON_EXPORT_WITH_DES40_CBC_SHA | ||
| Line 820: | Line 844: | ||
! scope=row | 0x00,0x1A | ! scope=row | 0x00,0x1A | ||
| TLS_DH_anon_WITH_DES_CBC_SHA | | TLS_DH_anon_WITH_DES_CBC_SHA | ||
| | | ADH-DES-CBC-SHA | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 826: | Line 850: | ||
! scope=row | 0x00,0x1B | ! scope=row | 0x00,0x1B | ||
| TLS_DH_anon_WITH_3DES_EDE_CBC_SHA | | TLS_DH_anon_WITH_3DES_EDE_CBC_SHA | ||
| | | ADH-DES-CBC3-SHA | ||
| TLS_DH_ANON_3DES_EDE_CBC_SHA1 | | TLS_DH_ANON_3DES_EDE_CBC_SHA1 | ||
| | | | ||
| Line 964: | Line 988: | ||
! scope=row | 0x00,0x34 | ! scope=row | 0x00,0x34 | ||
| TLS_DH_anon_WITH_AES_128_CBC_SHA | | TLS_DH_anon_WITH_AES_128_CBC_SHA | ||
| | | ADH-AES128-SHA | ||
| TLS_DH_ANON_AES_128_CBC_SHA1 | | TLS_DH_ANON_AES_128_CBC_SHA1 | ||
| TLS_DH_ANON_WITH_AES_128_CBC_SHA | | TLS_DH_ANON_WITH_AES_128_CBC_SHA | ||
| Line 1,000: | Line 1,024: | ||
! scope=row | 0x00,0x3A | ! scope=row | 0x00,0x3A | ||
| TLS_DH_anon_WITH_AES_256_CBC_SHA | | TLS_DH_anon_WITH_AES_256_CBC_SHA | ||
| | | ADH-AES256-SHA | ||
| TLS_DH_ANON_AES_256_CBC_SHA1 | | TLS_DH_ANON_AES_256_CBC_SHA1 | ||
| TLS_DH_ANON_WITH_AES_256_CBC_SHA | | TLS_DH_ANON_WITH_AES_256_CBC_SHA | ||
| Line 1,006: | Line 1,030: | ||
! scope=row | 0x00,0x3B | ! scope=row | 0x00,0x3B | ||
| TLS_RSA_WITH_NULL_SHA256 | | TLS_RSA_WITH_NULL_SHA256 | ||
| | | NULL-SHA256 | ||
| TLS_RSA_NULL_SHA256 | | TLS_RSA_NULL_SHA256 | ||
| TLS_RSA_WITH_NULL_SHA256 | | TLS_RSA_WITH_NULL_SHA256 | ||
| Line 1,037: | Line 1,061: | ||
| TLS_DHE_DSS_WITH_AES_128_CBC_SHA256 | | TLS_DHE_DSS_WITH_AES_128_CBC_SHA256 | ||
| DHE-DSS-AES128-SHA256 | | DHE-DSS-AES128-SHA256 | ||
DES-CBC-MD5 | |||
| TLS_DHE_DSS_AES_128_CBC_SHA256 | | TLS_DHE_DSS_AES_128_CBC_SHA256 | ||
| | | | ||
| Line 1,072: | Line 1,097: | ||
! scope=row | 0x00,0x46 | ! scope=row | 0x00,0x46 | ||
| TLS_DH_anon_WITH_CAMELLIA_128_CBC_SHA | | TLS_DH_anon_WITH_CAMELLIA_128_CBC_SHA | ||
| | | ADH-CAMELLIA128-SHA | ||
| TLS_DH_ANON_CAMELLIA_128_CBC_SHA1 | | TLS_DH_ANON_CAMELLIA_128_CBC_SHA1 | ||
| TLS_DH_ANON_WITH_CAMELLIA_128_CBC_SHA | | TLS_DH_ANON_WITH_CAMELLIA_128_CBC_SHA | ||
| Line 1,108: | Line 1,133: | ||
! scope=row | 0x00,0x6C | ! scope=row | 0x00,0x6C | ||
| TLS_DH_anon_WITH_AES_128_CBC_SHA256 | | TLS_DH_anon_WITH_AES_128_CBC_SHA256 | ||
| | | ADH-AES128-SHA256 | ||
| TLS_DH_ANON_AES_128_CBC_SHA256 | | TLS_DH_ANON_AES_128_CBC_SHA256 | ||
| | | | ||
| Line 1,114: | Line 1,139: | ||
! scope=row | 0x00,0x6D | ! scope=row | 0x00,0x6D | ||
| TLS_DH_anon_WITH_AES_256_CBC_SHA256 | | TLS_DH_anon_WITH_AES_256_CBC_SHA256 | ||
| | | ADH-AES256-SHA256 | ||
| TLS_DH_ANON_AES_256_CBC_SHA256 | | TLS_DH_ANON_AES_256_CBC_SHA256 | ||
| | | | ||
| Line 1,150: | Line 1,175: | ||
! scope=row | 0x00,0x89 | ! scope=row | 0x00,0x89 | ||
| TLS_DH_anon_WITH_CAMELLIA_256_CBC_SHA | | TLS_DH_anon_WITH_CAMELLIA_256_CBC_SHA | ||
| | | ADH-CAMELLIA256-SHA | ||
| TLS_DH_ANON_CAMELLIA_256_CBC_SHA1 | | TLS_DH_ANON_CAMELLIA_256_CBC_SHA1 | ||
| TLS_DH_ANON_WITH_CAMELLIA_256_CBC_SHA | | TLS_DH_ANON_WITH_CAMELLIA_256_CBC_SHA | ||
| Line 1,258: | Line 1,283: | ||
! scope=row | 0x00,0x9B | ! scope=row | 0x00,0x9B | ||
| TLS_DH_anon_WITH_SEED_CBC_SHA | | TLS_DH_anon_WITH_SEED_CBC_SHA | ||
| | | ADH-SEED-SHA | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 1,324: | Line 1,349: | ||
! scope=row | 0x00,0xA6 | ! scope=row | 0x00,0xA6 | ||
| TLS_DH_anon_WITH_AES_128_GCM_SHA256 | | TLS_DH_anon_WITH_AES_128_GCM_SHA256 | ||
| | | ADH-AES128-GCM-SHA256 | ||
| TLS_DH_ANON_AES_128_GCM_SHA256 | | TLS_DH_ANON_AES_128_GCM_SHA256 | ||
| | | | ||
| Line 1,330: | Line 1,355: | ||
! scope=row | 0x00,0xA7 | ! scope=row | 0x00,0xA7 | ||
| TLS_DH_anon_WITH_AES_256_GCM_SHA384 | | TLS_DH_anon_WITH_AES_256_GCM_SHA384 | ||
| | | ADH-AES256-GCM-SHA384 | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 1,480: | Line 1,505: | ||
! scope=row | 0x00,0xC0 | ! scope=row | 0x00,0xC0 | ||
| TLS_RSA_WITH_CAMELLIA_256_CBC_SHA256 | | TLS_RSA_WITH_CAMELLIA_256_CBC_SHA256 | ||
| | | DES-CBC3-MD5 | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Line 1,522: | Line 1,547: | ||
! scope=row | 0xC0,0x01 | ! scope=row | 0xC0,0x01 | ||
| TLS_ECDH_ECDSA_WITH_NULL_SHA | | TLS_ECDH_ECDSA_WITH_NULL_SHA | ||
| | | ECDH-ECDSA-NULL-SHA | ||
| | | | ||
| TLS_ECDH_ECDSA_WITH_NULL_SHA | | TLS_ECDH_ECDSA_WITH_NULL_SHA | ||
| Line 1,552: | Line 1,577: | ||
! scope=row | 0xC0,0x06 | ! scope=row | 0xC0,0x06 | ||
| TLS_ECDHE_ECDSA_WITH_NULL_SHA | | TLS_ECDHE_ECDSA_WITH_NULL_SHA | ||
| | | ECDHE-ECDSA-NULL-SHA | ||
| TLS_ECDHE_ECDSA_NULL_SHA1 | | TLS_ECDHE_ECDSA_NULL_SHA1 | ||
| TLS_ECDHE_ECDSA_WITH_NULL_SHA | | TLS_ECDHE_ECDSA_WITH_NULL_SHA | ||
| Line 1,582: | Line 1,607: | ||
! scope=row | 0xC0,0x0B | ! scope=row | 0xC0,0x0B | ||
| TLS_ECDH_RSA_WITH_NULL_SHA | | TLS_ECDH_RSA_WITH_NULL_SHA | ||
| | | ECDH-RSA-NULL-SHA | ||
| | | | ||
| TLS_ECDH_RSA_WITH_NULL_SHA | | TLS_ECDH_RSA_WITH_NULL_SHA | ||
| Line 1,612: | Line 1,637: | ||
! scope=row | 0xC0,0x10 | ! scope=row | 0xC0,0x10 | ||
| TLS_ECDHE_RSA_WITH_NULL_SHA | | TLS_ECDHE_RSA_WITH_NULL_SHA | ||
| | | ECDHE-RSA-NULL-SHA | ||
| TLS_ECDHE_RSA_NULL_SHA1 | | TLS_ECDHE_RSA_NULL_SHA1 | ||
| TLS_ECDHE_RSA_WITH_NULL_SHA | | TLS_ECDHE_RSA_WITH_NULL_SHA | ||
| Line 1,642: | Line 1,667: | ||
! scope=row | 0xC0,0x15 | ! scope=row | 0xC0,0x15 | ||
| TLS_ECDH_anon_WITH_NULL_SHA | | TLS_ECDH_anon_WITH_NULL_SHA | ||
| | | AECDH-NULL-SHA | ||
| TLS_ECDH_ANON_NULL_SHA1 | | TLS_ECDH_ANON_NULL_SHA1 | ||
| TLS_ECDH_anon_WITH_NULL_SHA | | TLS_ECDH_anon_WITH_NULL_SHA | ||
| Line 1,648: | Line 1,673: | ||
! scope=row | 0xC0,0x16 | ! scope=row | 0xC0,0x16 | ||
| TLS_ECDH_anon_WITH_RC4_128_SHA | | TLS_ECDH_anon_WITH_RC4_128_SHA | ||
| | | AECDH-RC4-SHA | ||
| | | | ||
| TLS_ECDH_anon_WITH_RC4_128_SHA | | TLS_ECDH_anon_WITH_RC4_128_SHA | ||
| Line 1,654: | Line 1,679: | ||
! scope=row | 0xC0,0x17 | ! scope=row | 0xC0,0x17 | ||
| TLS_ECDH_anon_WITH_3DES_EDE_CBC_SHA | | TLS_ECDH_anon_WITH_3DES_EDE_CBC_SHA | ||
| | | AECDH-DES-CBC3-SHA | ||
| TLS_ECDH_ANON_3DES_EDE_CBC_SHA1 | | TLS_ECDH_ANON_3DES_EDE_CBC_SHA1 | ||
| TLS_ECDH_anon_WITH_3DES_EDE_CBC_SHA | | TLS_ECDH_anon_WITH_3DES_EDE_CBC_SHA | ||
| Line 1,660: | Line 1,685: | ||
! scope=row | 0xC0,0x18 | ! scope=row | 0xC0,0x18 | ||
| TLS_ECDH_anon_WITH_AES_128_CBC_SHA | | TLS_ECDH_anon_WITH_AES_128_CBC_SHA | ||
| | | AECDH-AES128-SHA | ||
| TLS_ECDH_ANON_AES_128_CBC_SHA1 | | TLS_ECDH_ANON_AES_128_CBC_SHA1 | ||
| TLS_ECDH_anon_WITH_AES_128_CBC_SHA | | TLS_ECDH_anon_WITH_AES_128_CBC_SHA | ||
| Line 1,666: | Line 1,691: | ||
! scope=row | 0xC0,0x19 | ! scope=row | 0xC0,0x19 | ||
| TLS_ECDH_anon_WITH_AES_256_CBC_SHA | | TLS_ECDH_anon_WITH_AES_256_CBC_SHA | ||
| | | AECDH-AES256-SHA | ||
| TLS_ECDH_ANON_AES_256_CBC_SHA1 | | TLS_ECDH_ANON_AES_256_CBC_SHA1 | ||
| TLS_ECDH_anon_WITH_AES_256_CBC_SHA | | TLS_ECDH_anon_WITH_AES_256_CBC_SHA | ||
| Line 2,546: | Line 2,571: | ||
| | | | ||
|} | |} | ||
The table above was generated with the script at https://github.com/jvehent/tlsnames | The table above was generated with the script at https://github.com/jvehent/tlsnames | ||